O nás

O nás

O nás

Dobrých nápadů není nikdy dost. Nápad členů finančního výboru zastupitelstva města Slaný, jehož členové Pavel Varvařovský, Martin Doupovec, Martin Jirák, Vojtěch Kočka, byl skvělý. Oni dovedli svoji myšlenku do reálného a dokonalého konce.

A jak to tak bývá, po naplnění svých pracovních povinností měla komise přátelské posezení. Začali diskutovat o tom, jak přispět městu Slaný něčím, co by bylo výjimečné, vzpomíná předseda výboru Pavel Varvařovský. Řeč se začala točit okolo sbírky slánek, které se začali shromažďovat v Infocentru a nápad byl na světě.

Vzhledem k tomu, že sbírka jistě přitáhne pozornost agentury Dobrý den, která eviduje rekordy a zapisuje je do České knihy rekordů napadlo nás, že kromě největší sbírky slánek bychom ve Slaném mohli mít i největší slánku. Byl by to nejen jedinečný exponát, ale měl by také symboliku spojenou s naším městem doplňuje Martin Jirák.

Jak řekli, tak udělali a obří slánka se pomalu začala stávat skutečností.

Byla oslovena firma T Design pana Františka Tichécho a firma Tomáš Husník – kovovýroba kteří se nezištně zasloužili o to, aby slánka vznikla.

Myšlenka byla dotažena do konce a Slaný dostalo krásný dárek, který se zapíše do jeho historie. Bylo všemi konstatováno „Jsme na to pyšni a jsme rádi, že po nás ve Slaném něco zůstane.“

A tak již v květnu byla obří slánka předána městu Slaný do rukou starosty Ivo Rubíka u příležitosti městských slavností. „A protože jsme slánští patrioti, tak založíme Společnost patriotů Slaného.“

Celá myšlenka jedné nevelké skupiny nadšenců je vměstnána do samotného názvu. Z původního finančního výboru se do SpS zapsali Vojtěch kočka – první předseda společnosti, dále Martin Jirák, Pavel Varvařovský, Martin Doupovec, dále to byli pánové Vejražka, Maleček, Standa Berkovec.

Patriotismus je společenský postoj vycházející z emotivního, kladného a podpůrného postoje jednotlivců či skupin k „otčině“ kdy „otčinou“ – domovinou je zpravidla oblast nebo město. Patrioti věří, že patriotismus je přirozené vyjádření vděčnosti svému městu a způsob života či kultury.

Společnost patriotů byla oficiálně zapsána do registru 17.12. 2012 jako „občanské sdružení“ podle nového občanského zákoníku „spolek“ Společnosti patriotů Slaného z.s.

První veřejnou akcí Slánských patriotů bylo hned v prosinci Čertovské kování u Velvarské brány. Moderátor Standa Berkovec přivítal skutečné mistry kovařiny a z příchozích si mohl každý řemeslo vyzkoušet a vlastní výkovek samozřejmě odnést.

Partneři

Společnost patriotů Slaného, z.s.

Masarykovo náměstí 138/13
Slaný
274 01

Datum vzniku: 17.12.2012

Identifikační číslo: 01292749

Číslo účtu: 257170574/0300

Email: info@slanskypatriot.cz